IV etap otwarcia życia społeczno-gospodarczego

Rząd zakomunikował kolejny etap otwarcia życia społecznego i gospodarczego.
Najważniejsze informacje:

– Od 30 maja przy zachowaniu 2 metrów dystansu można nie nosić maseczek w otwartej przestrzeni.

– Maseczki nadal należy nosić w: autobusach, sklepach, banku, na poczcie. na targu, kinach, kościołach, urzędach, etc. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – np. w sklepie dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

– Wyjątki, gdy nie trzeba zakrywać ust i nosa:

  • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
  • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

– Od 30 maja znoszony jest limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

– Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

– Zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób od 30 maja są dozwolone. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

– Od 6 czerwca umożliwiana jest również organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

– Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

– Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

–  Już od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

Gminy partnerskie

herb herb herb herb herb herb herb
Skip to content