Restauracja „Pałac Większyce”

Zespół pałacowy wybudowano w 1871 roku. Zamek stanął w najwyższym punkcie parku, na miejscu dawnego dworu. Zbudowany z kremowej cegły, architektonicznie wzbogacony, ale i udziwniony sporą ilością streczyn, wieżyczek, wykuszów, facjatek wciąż jeszcze jest w niezłym stanie. Wszystkich, którzy podejdą główną drogą, wita okazała trzykondygnacyjna wieża. W pałacu po wojnie mieścił się tu Uniwersytet Ludowy, a wcześniej mniej więcej na początku stulecia, działało przedszkole. Powstało po bezpotomnej śmierci Heymana. Właściciel, który po nim nastał przekazał zamek na całe społeczne. Podczas wojny działał tu szpital dla oficerów najpierw niemieckich, potem radzieckich.

Park założony przez Heymana w latach sześćdziesiątych XIX w. Z poszanowaniem ogólniej harmonii i walorów pagórkowatego terenu, z zasilanym przez podziemne źródło stawem, po który pływały łabędzie i zażywano przejażdżek łódką, dziś stracił na świetności. Trudno wypatrzyć osobliwości florystyczne sprowadzone wielkim nakładem środków przez dawnych właścicieli. A rosną tu przecież magnolie, tulipanowce, miłorzęby, drzewa i krzewy, których w stanie dzikim spotkać u nas nie sposób. Szkoda byłoby to zmarnować.
Takich zamków jak ten w Większycach, powstałych w XVIII i XIX wieku, jest na Opolszczyźnie kilkanaście. Z reguły nie miały takiego szczęścia jak ten i dziś znajdują się w stanie kompletnej ruiny. Zamek Większycki uniknął zagłady. W ostatnich latach, od kiedy kompleks jest w rękach prywatnych toczą się prace konserwatorskie.

Kontakt

Zdjęcia

Gminy partnerskie

herb herb herb herb herb herb herb
Skip to content