Warsztaty kroszonkarskie w GOK

Zapraszamy serdecznie na warsztaty kroszonkarskie, które odbędą się 30 marca 2023 o godzinie 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi. Warsztaty poprowadzi pani Marta Schmidt, która kroszonkarstwem zajmuje się już od 2008 roku. W roku 2020 spróbowała swoich sił w konkursie kroszonkarskim organizowanym przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, gdzie jej kroszonki zostały wyróżnione. W 2021 roku zajęła 3. miejsce w konkursie organizowanym przez Strzelecki Ośrodek Kultury, natomiast w 2022 3. miejsce w konkursie organizowanym przez Muzeum Wsi Opolskiej. Podkreśla, że to dla niej wielkie wyróżnienie, ponieważ większość twórczyń ludowych zajmuje się tym wielopokoleniowo, a ona jest samoukiem. Teraz do sukcesów dołączyła także 9 letnia córka pani Marty, która również pięknie zdobi jajka

Plan warsztatów rysuje się następująco:
1. Skąd się wzięła kroszonka? – czyli krótka historia tradycji kroszonkarskiej na Opolszczyźnie.
2. Jak przygotować jajko? – omówienie najważniejszych informacji dotyczących przygotowania jajka do drapania. Przekazanie wielu cennych wskazówek.
3. Zajęcia praktyczne. – każdy uczestnik warsztatów wykona własnoręcznie minimum jedną kroszonkę. Uczestnicy powinni przynieść ze sobą co najmniej 2 zabarwione i ugotowane jajka, lub wydmuszki. Barwić polecamy w łupinach cebuli lub barwnikach do tkanin.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – już dziś serdecznie zapraszamy.

Aktualności Kalendarz

Gminy partnerskie

herb herb herb herb herb herb herb
Skip to content