Dodatek energetyczny do prądu

Szanowni mieszkańcy Gminy,
zgodnie  z ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127)
od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. będzie można składać wnioski o wypłatę dodatku energetycznego do prądu.

Rządowa dopłata do rachunków za prąd skierowana jest do wszystkich gospodarstw domowych, w których podstawowe źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną (m.in. pompy ciepła, bojlery, maty grzewcze). Jeśli w domu mieszka kilka rodzin, mogą się one ubiegać tylko o jedno dofinansowanie.
Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego mogą złożyć tylko te gospodarstwa domowe, które wcześniej uzyskały wpis lub zgłosiły główne źródło ogrzewania zasilane prądem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB.

Rządowa ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania energii elektrycznej:

  • 1000 zł – dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej za 2021 rok jest standardowe i wynosi do 5 MWh
  • 1500 zł – w sytuacji, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh.

Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do niniejszego wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5MWh.

Dodatek elektryczny nie przysługuje rodzinom, których domową instalację zasilają panele fotowoltaiczne. Nawet jeśli do ogrzewania wykorzystują pompę ciepła. O dofinansowanie prądu nie mogą też wnioskować gospodarstwa domowe, które złożyły wcześniej wniosek o dopłatę do węgla, gazu skroplonego LPG lub innego opału.

Gmina na wypłatę pieniędzy ma czas do 31 marca 2023 r.

Formularz wniosku (do pobrania poniżej) będzie można składać od 1 grudnia 2022 r. do 31 stycznia  2023 r. w Punkcie Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Gminy, lub drogą elektroniczną za pomocą platformy EPUAP (opatrzony Profilem Zaufanym lub „podpisem elektronicznym”).

from to
Aktualności Kalendarz Komunikaty

Gminy partnerskie

herb herb herb herb herb herb herb
Skip to content