Program Rodzina 500+ na okres świadczeniowy 2021/2022

Prawo do świadczenia wychowawczego (500+) przysługuje:

  • matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2a ustawy, albo
  • opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego (tzn. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka) albo,
  • opiekunowi prawnemu dziecka, albo
  • dyrektorowi domu pomocy społecznej.

Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Kwota świadczenia wynosi 500,00 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie. Kwota świadczenia wychowawczego za niepełny miesiąc ustalana jest proporcjonalnie.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej,
  • pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
  • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Przyznanie przez organ świadczenia nie będzie wymagało wydania decyzji. Informacja  o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku będzie przekazywana za pośrednictwem poczty elektronicznej, jeżeli wnioskodawca wskaże adres we wniosku. W przypadku braku poczty elektronicznej lub braku jego wskazania wnioskodawca informację będzie mógł odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie będzie wstrzymywało wypłaty tego świadczenia. Nie będzie wydawana decyzja, chyba, że z jakiegoś powodu konieczna będzie odmowa przyznania świadczeń.

Sposób składania wniosków:

● droga elektroniczna: emp@tia, bankowość elektroniczna, ZUS PUE

● osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Reńskiej Wsi (od 1 kwietnia 2021r.)

● pocztą (od 1 kwietnia 2021r.)

We wszystkich niewymagających osobistej wizyty w Ośrodku sprawach prosimy kontaktować się telefonicznie lub drogą elektroniczną – tel. 77 405 32 28, gops@renskawies.pl

UWAGA  RODZICU!!! Informujemy, że wnioski na okres świadczeniowy 2021/2022 będą przyjmowane przez GOPS Reńska Wieś od 01.02.2021r. w formie elektronicznej, od 01.04.2021 również w formie papierowej w siedzibie GOPS-u.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną dbając o bezpieczeństwo, zarówno klientów, jak i pracowników, w tym roku szczególnie zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną. Ważne!!! Jeżeli dziecko urodzi się w okresie od 1 lutego 2021r. do 31 maja 2021r. należy pamiętać  o złożeniu dwóch wniosków. Pierwszy wniosek będzie rozpatrywany za okres od dnia urodzenia dziecka do 31 maja 2021r., zaś świadczenie na drugi wniosek będzie przyznane za okres od 1 czerwca 2021r. do 31 maja 2022r. Termin na złożenie wniosku wynosi trzy miesiące od urodzenia dziecka. Świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od dnia narodzin.

Terminy wypłat – okres świadczeniowy 2021/2022

Obecnie prawo do świadczenia wychowawczego przyznane jest do 31 maja 2021r. W celu zachowania ciągłości wypłat świadczenia wychowawczego należy złożyć nowy wniosek.

W przypadku złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami:

  • wniosek złożony w okresie 01.02.2021 r. do 30.04.2021 r. – wypłata świadczenia, nastąpi najpóźniej do 30.06.2021 r. (za czerwiec 2021r.)
  • wniosek złożony w okresie 01.05.2021 r. do 31.05.2021r. – wypłata świadczenia,  nastąpi najpóźniej do 31.07.2021r. ( z wyrównaniem od czerwca 2021r.)
  • wniosek złożony w okresie 01.06.2021 r. do 30.06.2021 r. – wypłata świadczenia  nastąpi najpóźniej do 31.08.2021r. ( z wyrównaniem od czerwca 2021r.)
  • po tym terminie świadczenia będą przyznawane i wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego

Jeśli członek rodziny lub niebędący członkiem rodziny drugi rodzic dziecka przebywa poza granicami Polski w kraju objętym koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego  (są to przede wszystkim kraje Unii Europejskiej), złożony w tut. Ośrodku wniosek zostanie przekazany do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Opolski Urząd Wojewódzki  jest instytucją która ustala czy przepisy o koordynacji mają zastosowanie w danej sprawie, a jeśli tak – jaka instytucja, będzie przyznawać prawo do świadczenia. Niepoinformowanie Ośrodka o przebywaniu członka rodziny poza granicami Polski, może skutkować nienależnym pobraniem świadczenia.

Obowiązek aktualizacji danych

Przypominamy, iż wszyscy otrzymujący świadczenie wychowawcze zobowiązani są, by na bieżąco zgłaszać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Reńskiej Wsi wszystkie zmiany mające wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego tj.

►zmianę miejsca zamieszkania

►zmianę osoby, z którą dziecko zamieszkuje i na której utrzymaniu pozostaje

►sądowe orzeczenie o ustanowieniu opieki naprzemiennej

►wyjazd członka rodziny poza granice Polski

►umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe nieodpłatnie utrzymanie.

Więcej informacji można zasięgnąć z informatora poniżej.

Gminy partnerskie

herb herb herb herb herb herb herb
Skip to content